VYPREDANÉ | CARL ORFF: Carmina Burana
pi 10. 9. | Námestie pred Pradiarňou, Páričkova ul.

VYPREDANÉ | CARL ORFF: Carmina Burana

VYPREDANÉ

Čas a miesto

10. 9., 19:00
Námestie pred Pradiarňou, Páričkova ul., Svätoplukova 2A, 821 08 Bratislava-Ružinov, Slovensko

O podujatí

ZELENÁ PRE SYMFÓNIU UMENIA

Keďže Bratislava zostáva v týždni 6.9. - 12 9. v zelenej farbe, brány nášho festivalu zostávajú otvorené všetkým návštevníkom - teda kategórii „Základ“. Kapacita a počet návštevníkov: Základ (ZKD): max. 500 interiér/max. 1000 exteriér. Sedenie obecenstva: Bez obmedzení. Státie obecenstva: Bez obmedzení. Prekrytie horných dýchacích ciest (rúško, respirátor): Vstup a pobyt v mieste podujatia umožniť len s prekrytím horných dýchacích ciest (napr. rúško, respirátor) v zmysle aktuálne platného nariadenia UVZ. Občerstvenie (bufety, raut, stravovacie zariadenia: Bez obmedzenia. Viac o semafore pre kultúrne podujatia TU.

______________________________

VSTUP NA PODUJATIE Na nasledujúce podujatia (Carl Orff: Carmina Burana, Billy Cobham a ABBA & QUEEN) na námestí Pradiareň 1900, bude VSTUP pre návštevníkov od Páričkovej ulice. Prosím, uprednostníte voľbu dopravy na podujatie formou taxislužby alebo MHD. Páričkova ulica je do 12.9 uzatvorená pre automobily. Ďakujeme a tešíme sa na vás. #symfoniaumenia

_____________________________

VYPREDANÉ

Ďakujeme všetkým za prejavený záujem o pripravovaný koncert. Podujatie Carl Orff: Carmina Burana je VYPREDANÉ.

Ostatné koncerty sú stále v predaji na Predpredaj.sk: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/symfonia-umenia/

Tešíme sa na vás.

_________________________________________

MIESTO PODUJATIA: https://bit.ly/3lT1SMN

Dielo Carmina Burana skladateľa Carla Orffa patrí k monumentálnym počinom hudby 20. storočia. Táto kantáta pre orchester, zbor a vokálne sólové hlasy mala premiéru v roku 1937 vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku.  Názov má latinské korene – „Carmina“ znamená „piesne“, zatiaľ čo „Burana“ je latinizovaná forma Beuren, čo je názov benediktínskeho kláštora v Bavorsku. Svojimi textami odkazuje na zbierku básní a piesní zo začiatku 13. storočia, ktoré zostavil nemecký filológ Johann Andreas Schmeller. Texty prezentujú rozmanitý pohľad na stredoveký život vrátane náboženských veršov, spoločenských satír či ľúbostných a pijanských piesní.  Skladateľ vybral 24 piesní, ktoré usporiadal do prológu, epilógu a troch častí zhruba s rovnakou dĺžkou. Prvá časť „Primo vere“ (Prišla jar) predstavuje mladistvé, energické tance; druhá časť „In taberna“ (V krčme) evokuje pijanské hodovanie a zhýralosť; dvorenie a romantická láska sú predmetom tretej časti „Cour d'amours“ (Kráľovstvo lásky). V celom diele sa kombinuje jednoduchá orchestrácia, melódie a harmónie s ťažkými rytmickými úsekmi, ktoré dávajú hudbe originálny vnútorný charakter. Najznámejšia pieseň diela Carmina Burana je „O fortuna“ (Šťastie), ktorá slúži ako prológ aj epilóg. Pozostáva z troch strof textu, kde varuje pred silou šťastia a osudu, ktoré ponúka starodávny obraz kruhu šťastia, rozdávajúceho triumf i katastrofu náhodne. Pieseň patrí medzi najvýznamnejšie diela klasickej novodobej zborovej literatúry.  

Ondrej Lenárd, dirigent 

Aleš Jenis, barytón 

Daniel Matoušek, tenor  

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu  

Slovenský filharmonický zbor zbormajster Adam Sedlický  

Bratislavský chlapčenský zbor 

zbormajsterka Magdaléna Rovňáková

Pre zahraničných turistov zoznam hotelov, pamiatok a služieb na www.visitbratislava.sk

Zdielať udalosť