top of page
Pohľad na Bratislavu cez raster

št 01. 9.

|

DK Ružinov

Pohľad na Bratislavu cez raster

Výstava risografík štúdia Risoto Design

ČAS A MIESTO

01. 9. 2022, 8:00 – 30. 9. 2022, 20:00

DK Ružinov, Ružinov

O PODUJATÍ

Mestská časť Bratislava-Ružinov, CULTUS Ružinov a Risoto Design vás pozývajú na vernisáž risografík štúdia Risoto Design s názvom „Pohľad na Bratislavu cez raster “ do Ružinovskej galérie, ktorá bude sídliť v priestoroch foyer Domu kultúry Ružinov, Ružinovská 28. Výstavu otvorí kurátorka Mária Horváthová a to v utorok 30. augusta 2022 o 18:00 hod.Výstava potrvá do 30. septembra 2022. Výstava je súčasťou multižánrového festivalu Symfónia umenia.

„Výstava predstaví divákom výber 40 diel, ktoré zachytávajú architektúru a jedinečné zákutia Bratislavy. Tvorivý kolektív Risoto Designu, ktorý sa podieľal na vytvorení kolekcie „Pohľad na Bratislavu cez raster“, je mimoriadne kreatívny a každý z autorov prináša osobitý štýl i rukopis.“ Mária Horváthová, kurátorka  

Risografia je moderná, serigrafii príbuzná grafická technika, využívajúca úzku škálu originálnych žiarivých farieb, ktoré vzájomným prekrývaním vytvárajú veľmi zaujímavé odtiene. Keďže pri tlači môže dôjsť k jemným farebným posunom i k iným nedokonalostiam, práve tento zdanlivý nedostatok spôsobuje, že pri risografii možno každú grafiku považovať za originál. Práve preto sa stáva vyhľadávaným zberateľským artiklom a často sa využíva na realizáciu unikátnych autorských grafík, ktoré sú tlačené v limitovaných sériách a signované autorom.

Výrazové prvky risografie sú založené predovšetkým na lineárnom účinku kresby a farebnej plochy. Záleží od kreativity autora ako s týmito prvkami narába, takže výsledkom sú žiarivé panorámy prírody, siluety miest, presvedčivé podoby architektonických solitérov, ale i portréty, zátišia či žánrové scény.

Vystavujúci autori:

Sarah Camilla Pekarčíková (1998) študuje na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odbor grafika a iné médiá. Venuje sa grafickým technikám a maľbe s multimediálnymi presahmi. Jej voľná tvorba je reflexiou tém, ktoré spájajú jej osobné skúsenosti a problémy s aktuálnymi spoločenskými situáciami, hlavne rodina, diskriminácia, súčasná kultúra....

Kristína Slezáková (1993) je absolventkou Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne, odbor digitálny dizajn. Venovala sa najmä počítačovej grafike a UI/UX dizajnu. Dnes tvorí digitálne ilustrácie, no rovnako sa zaujíma o tradičnú kresbu v realistickom vyhotovení, k čomu ju inšpirujú najmä diela renesančných a barokových majstrov. Vo voľnej tvorbe ju zaujal predovšetkým portrét.

Laura Uhliarová (1994) je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, odbor vizuálna komunikácia. Venovala sa hlavne animácii a tvorbe hier, neskôr najmä ilustračnej tvorbe a práci pre Risoto Design, kde ju zaujala predovšetkým ekologická podstata tejto techniky. Vytvorila niekoľko risografík s architektonickou tematikou a jej diela charakterizuje geometria, presné tvary a čisté biele pozadie.

Ráchel Noemi Izrael (1996) študovala na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave, odbor textilný dizajn. Následne absolvovala štúdium na Univerzite Metropolitan v Budapešti, odbor grafický dizajn. Vo svojej tvorbe veľmi kreatívne spája tradičnú grafickú prácu s precíznou a pohotovou kresbou.

Samuel Fukumori (1998) je rodený Bratislavčan, ktorý sa kresbe a ilustrácii venuje už od strednej školy. Študoval na Súkromnej škole umeleckého priemyslu Bohumila Baču a od roku 2020 študuje animačnú tvorbu na škole L'école de l'image GOBELINS v Paríži. Jeho hlavnou inšpiráciou sú prevažne ilustrované knihy a grafiky z čias Sovietskeho zväzu.

Andrej Čverha / Ave Lårsen (1984) je absolventom Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne, odbor multimediálnej komunikácie. Ako ilustrátor si dlhodobým pôsobením v oblasti priemyselného dizajnu vytvoril autentický vizuálny jazyk, v ktorom kladie primárny dôraz na zmysluplné zjednodušenie a pochopiteľnosť komplikovaných tvarov.

Vstupené je ZADARMO.

Podujatie vám prináša mestská časť Bratislava-Ružinov v rámci medzinárodného multižánrového festivalu Symfónia umenia.

Hlavný partner: štúdio Risoto Design

Organizátor: CULTUS Ružinov, štúdio Risoto Design

bottom of page