top of page

Svetová operná superstar na Symfónii umenia: JONAS KAUFMANN vystúpi po prvýkrát na Slovensku

Symfónia umenia

Zdroj: Symfónia umenia

 

Ružinov bude od 2. do 8. septembra 2024 hostiť svetové hudobné hviezdy, ktoré sa predstavia na štvrtom ročníku Medzinárodného multižánrového festivalu Symfónia umenia. Tento výnimočný open-air festival, ktorý sa počas svojho trvania zaradil medzi najvýznamnejšie kultúrne podujatia na Slovensku, ponúka nezabudnuteľné zážitky pre milovníkov symfonickej hudby a umenia.Svetová operná hviezda Jonas Kaufmann po prvýkrát na Slovensku


Symfónia umenia

Zdroj: Jonas Kaufmann


Hlavným lákadlom festivalu bude svetovo uznávaný tenorista Jonas Kaufmann, ktorý sa po prvýkrát predstaví slovenskému publiku. Jeho gala-koncert 8. septembra v sprievode Slovenskej filharmónie pod taktovkou Jochena Riedera slávnostne uzatvorí festival. Kaufmann, často označovaný ako „najväčší tenor na svete,“ prinesie na pódium energiu a emócie, ktoré divákov úplne pohltia.

 

José Cura, Emília Vášáryová a muzikálové hviezdy z Broadway a West Endu


Symfónia umenia

Zdroj: José Cura a Emília Vášáryová


Festival Symfónia umenia ponúka aj ďalšie skvosty. Argentínsky tenor José Cura prinesie svoje autorské hudobno-dramatické dielo „Ak umriem, preži ma!“, ktoré zhudobnil na motívy nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Pabla Nerudu. V tomto výnimočnom predstavení sa k nemu pridá slovenská herečka Emília Vášáryová. Druhá polovica koncertu bude venovaná hudbe jeho rodnej Argentíny.

 

Tešiť sa môžu milovníci muzikálov, filmovej, klasickej komornej či jazzovej hudby. Festival nezabúda ani na svojich najmenších divákov, a to opäť autorskou koncertnou rozprávkou, ktorá bude premiérovo uvedená práve na festivale.


Hostiteľkou festivalu bude moderátorka Karin Haydu.


Symfónia umenia

Zdroj: Kimberly Marable, Nadim Naaman, Elesha Paul Moses, Christian Mark Gibbs


„Tohtoročný festival prezentuje nielen svoju žánrovú rozmanitosť, ale aj to, že je festivalom slovenskej  i európskej kultúry. Už sme 20 rokov členmi Európskej únie, a preto ideme príkladom aj v prípade kultúrneho festivalu či umeleckých programov. Predstavujeme umelcov, ktorých domovom je práve Európa. Umelcov, ktorí reprezentujú európske umenie po celom svete. Hostiť najžiadanejšieho tenora súčasnosti Jonasa Kaufmanna je jedným z vrcholov našej snahy prinášať svetové umenie.“ povedala Andrea Kozáková, riaditeľka a zakladateľka festivalu Symfónia umenia.

 

Rôznorodý program pre všetkých


2. september

MOYZESOVO KVARTETO v kaštieli

komorný koncert


Od svojho vzniku v roku 1975 patrí medzi najvýznamnejšie komorné zoskupenia na Slovensku. Členovia kvarteta sú absolventmi VŠMU v Bratislave a svoje štúdiá si prehĺbili na Hochschule für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. Repertoár zoskupenia zahŕňa všetky štýlové obdobia vrátane diel súčasných slovenských skladateľov, z ktorých mnohí im svoje skladby priamo venovali. Počas koncertu predstavia diela najslávnejších hudobných majstrov, ako Mozart, Bach, Dvořák či Piazzola.


3. september

KLASIKA NA PONTÓNE

komorný koncert s tancom


V spojení klasickej hudby a spoločenských tancov sa bude niesť tohtoročný koncert na jazere. Waltz, viedenský valčík, foxtrot, rumba či salsa zaznejú v sprievode The Ladies Ensemble v spolupráci s tanečnou školou DanceArt.


4. september

Bratislava Hot Serenaders/SMILE

koncert a krst nového albumu Smile

 

Orchester Bratislava Hot Serenaders na koncerte slávnostne uvedie do života svoj v poradí 14. album, ktorý už 33. sezónu prinesie novinky aj tituly s jedinečným autentickým zvukom orchestra.

 

5. september

HOLLYWOOD CLASSIC MUSIC                             

Martin Gyimesi a symfonický koncert kultových filmových hitov


Symfonický koncert plný najznámejších hitov nesmrteľnej filmovej klasiky v podaní Martina Gyimesiho a jeho hostí Mirky Gális Partlovej a Roba Opatovského, symfonického orchestra i speváckeho zboru v aranžmánoch Ľubice Čekovskej. Zaznejú nezabudnuteľné piesne z filmov Duch, Top Gun, Hriešny tanec, Raňajky u Tiffanyho, Zrodila sa hviezda, Leví kráľ a mnohé ďalšie.

 

6. september

BROADWAY & WEST END meet JAZZ

svetová muzikálová scéna v Pradiarni 1900

 

Muzikálové hity v neklasických jazzových aranžmánoch v podaní predstaviteľov hlavných postáv svetových muzikálových scén z newyorského Broadwaya a londýnskeho West Endu. Zaznejú skladby z klasických, ale aj nových muzikálov, ako Tina, Bedári, West Side Story, Hamilton, Fantóm opery a mnohé ďalšie v sprievode Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma a sláčikovej sekcie pod vedením Vlada Valoviča.

 

7. september

ROZPRÁVKA O PRAVOM ŠŤASTÍ

symfonická rozprávka pre najmenších

 

Koncert najkrajších piesní z rozprávok Walta Disneyho. Byť šťastným je skvelé! Čo ak ste však svoj štvorlístok ešte stále nenašli? Na koncerte plnom fantázie autora a dirigenta Gabriela Rovňáka stretnete rozprávkové bytosti, ktoré poznajú celé generácie. Práve ony nám odhalia tajomstvo pravého šťastia, po ktorom všetci túžime.

 

7. september

SONETY LÁSKY

próza, hudba, poézia v symfonickom prevedení

 

Svetoznámy tenor z Argentíny José Cura je už po tretí raz hosťom festivalu. Minulé roky sa predstavil ako spevák i dirigent v opernej a populárnej polohe. Tentoraz ho uvidíme aj ako skladateľa. Josého Curu hlboko oslovil vzťah medzi nositeľom Nobelovej ceny za literatúru Pablom Nerudom a Matildou Urrutiovou. Celú svoju vášeň a lásku zachytil Neruda vo svojich 100 sonetoch o láske. Na počesť veľkej lásky Pabla a Matildy v roku 2006 skomponoval hudobno-dramatické dielo „Ak umriem, preži ma!“ Cura zhudobnil 7 nočných sonetov a je aj autorom Matildiných replík, ktoré stvárni slovenská herečka Emília Vášáryová. Druhá polovica koncertu bude patriť hudbe Josého rodnej Argentíny.

 

8. september

JONAS KAUFMANN & Slovenská filharmónia

operná superstar po prvýkrát na Slovensku

 

Jonas Kaufmann je najžiadanejším a najoceňovanejším tenorom súčasnosti. Po prvý raz sa predstaví aj slovenskému publiku spolu so Slovenskou filharmóniou. Rodený Mníchovčan žiari na tých najväčších a najznámejších operných scénach. Medzi najslávnejšie postavy opernej superstar svojho obdobia patria Otello, Don José z Carmen, Mario Cavaradossi z Toscy, či Parsifal z rovnomennej Wagnerovej opery.

 

The Telegraph: „Najväčší tenor na svete.“

The New York Times: „Má jasné vrchné tóny, v jeho speve je zmes mužnosti a nežnosti.“

Telerama: „Každú rolu stelesňuje s takou investíciou, až diváka núti myslieť si, či toto je posledný raz, čo to predvádza.“


Festival prináša Mestská časť Bratislava-Ružinov


„Stále nedokážem uveriť, že už čoskoro prinesieme do Ružinova štvrtý ročník takého výnimočného podujatia, akým je Symfónia umenia. Niet pochýb o tom, že vďaka schopnosti skombinovať hviezdy svetového mena, tematicky atraktívne spracovanie koncertov a špičkovú produkciu, dokážeme hrdo konkurovať podobným podujatiam v akejkoľvek inej metropole. Talent  hudobníkov, ktorých domovom sú tie najuznávanejšie scény na celom svete, a zážitok, aký prinesú na pódium uznávaní domáci umelci, urobia určite radosť každému návštevníkovi.“ hovorí starosta Mestskej časti Ružinov Martin Chren.

 

Výhodné vstupenky v predaji


Vstupenky na festival Symfónia umenia sú už v predaji. Do 31. júla môžu návštevníci využiť zľavu 20 % na všetky vstupenky. Okrem toho sú k dispozícii špeciálne zľavy pre obyvateľov Ružinova (50 %), seniorov, ZŤP, študentov a učiteľov (25 %), a skupinové zľavy pri kúpe väčšieho množstva vstupeniek (35 %).


Príďte zažiť nezabudnuteľný týždeň plný hudby, umenia a kultúry na festivale Symfónia umenia 2024. Vstupenky si môžete zakúpiť na www.predpredaj.sk.Podujatie podporili

Organizátori: MČ Bratislava-Ružinov, CULTUS Ružinov

Spoluorganizátor: Divadlo pod kostolom

Generálny partner: Slovnaft

Hlavní partneri: YIT, Transpetrol, Datalan, Alanata, Immocap, J&T Real Estate, Nadácia CEF

Hlavný mediálny partner: RTVS

Partneri: VOLVO T.O.P. AUTO Bratislava, Hydrotour, MAK´s studio, Turuk & Art Collective, predpredaj.sk, Nadácia Kooperativa, Kooperativa - Vienna insurance group, Bratislava Tourist Board, Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR, Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu SR, Maďarské kultúrne centrum Inštitút Liszta, National Cultural Fund of Hungary, Eurovea Tower, Ovocné Sady Trnávka, Pradiareň 1900

Mediálni partneri: Moja kultúra, TA3, Zoznam.sk, Opera Slovakia, Radio SiTy, CITYLIFE.SK, Ružinovské ECHO, TVR

Kommentare


Die Kommentarfunktion wurde abgeschaltet.
bottom of page